foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zwierzaki.info.pl
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” Albert Einstein****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny

Filtracja w akwarium - temat szeroki.

W tym poście skupie się na pewnym wycinku tego szerokiego zagadnienia, czyli na Hydroponice, filtracji hydroponicznej.

Hydroponika to po prostu hodowla roślin bez gleby, na wodnym podłożu. Czyli zamiast ziemi, korzenie roślin są zanurzone bezpośrednio w samej wodzie lub w jakimś sztucznym podłożu np. w keramzycie przez który przepływa woda.

Z hydroponiką wbrew pozorom praktycznie każdy z nas się kiedyś spotkał, bo najprostszą formą hydroponiki, w wielu domach stosowaną do dziś jest np.wysiew, hodowla rzeżuchy na wacie, ligninie. Jest to po prostu Hydroponika :)

Hydroponika w domu

Od lat uprawa hydroponiczna stosowana jest w np.przemysłowej uprawie warzyw. Jak to widać na poniższym obrazku:

Photo by aqua.mech on Foter.com / CC BY

Zalety: Jednakże ten typ uprawy roślin nie musimy stosować tylko jeśli potrzebujemy tony sałaty ;) ale także po prostu w domu do hodowli naszych domowych kwiatów. Ogólnie zaletą Hydroponicznej uprawy roślin jest szybszy wzrost roślin w porównaniu do hodowli w ziemi. Plus do tego mniejszy syf bo nie ma potrzeby babrania się w ziemi. No i brak tzw.zjawiska zmęczenia gleby. Czyli jej wyjałowienia w wyniku długotrwałego uprawiania w niej tych samych roślin. A wyjałowienie gleby siłą rzeczy powoduje wolniejszy wzrost roślin i ich gorszy wygląd. W Hydroponice nie ma z tym problemu, bo woda stale dostarcza w odpowiedniej ilości składniki odżywcze.

Do tego uprawa hydroponiczna nawilża powietrze w pomieszczeniu. Co jest szczególnie pożądane w współczesnym budownictwie, gdzie często dzięki szczelnym (i tym samym oczywiście cieplejszym materiałom izolacyjnym) mamy co prawda cieplej ale i też bardziej suche powietrze. A zbyt suche powietrze (poniżej 40% wilgotności) nie jest zdrowe.

Jakie rośliny do hydroponiki?  Praktycznie wszystkie. I to dosłownie wszystkie, bo czytałem (choć nie widziałem) o hodowli tą metodą także i kaktusów. Natomiast widziałem aloesy hodowane tak, a to jednak do kaktusa ma blisko ;)
Ogólnie w domu w ten sposób hoduje się rośliny z wilgotnych biotopów (czyli większość roślin które trzymamy w domu). Idealnie do tego nadają się Skrzydłokwiaty, Maranta, różne rodzaje Kalatei (kalathei). Te ostatnie są ciekawymi roślinami samymi w sobie. Oprócz tego, że maja piękne wzorzyste liście to jeszcze nimi...poruszają. Czyli ustawiają je w stosunku do promieni słonecznych. Wygląda to w ten sposób,że w dzień liście są rozkładane poziomo, a na noc są podnoszone do góry i ustawiane pionowo.
Jeśli chcemy coś nietypowego to możemy sobie w pokoju w ten sposób posadzić np. pomidory, fasole albo różnorodne zioła, by mieć i dodatek do śniadania a na co dzień ładne zapachy :)
Jeśli chcemy coś kwiecistego to np. jedne z ładniej kwitnących w domu kwiatów czyli storczyki też się nadają.

Hydroponika w akwarystyce

A jak się to ma do akwarystyki? Można powiedzieć,że wręcz idealnie. Bo mamy 2 rzeczy naraz: oczyszczanie wody plus funkcja dekoracyjna.

Rejestracja i logowanie do FORUM