foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zwierzaki.info.pl
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” Albert Einstein****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Ciekawostki o kotach

Kocie dźwięki

- Przeciętny domowy kot spędza na mruczeniu średnio 10950 godzin. Mruczy z prędkością 26 cykli na sekundę, czyli z taką samą częstotliwością co silnik diesel. Mogą one mruczeć tak wdychając, jak i wydychając powietrze – umiejętność tą zawdzięczają zestawowi strun głosowych przystosowanemu konkretnie do tego celu.
- Mruczenie może być oznaką czułości, ale także bólu.
- Koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków , psy natomiast tylko ok. 10.

Koci nos

- Wzór i ułożenie nosa każdego kota jest inne – tak samo, jak z ludzkimi odciskami palców, nie ma dwóch takich samych kocich nosów. Mogą różnić się fakturą, wysokością nozdrzy, zaznaczeniem przegrody nosowej, kolorem, a także nachyleniem.

Kocie wąsy

- Kocie wąsy służą jako zaawansowany sonar. Są tak czułe, że nie muszą dotykać przedmiotu, by go wykryć. Nerwy powiązane z wąsami są tak wrażliwe, że wykrywają ruch powietrza dookoła przeszkód na ich drodze. Temu fenomenowi zawdzięczają umiejętność lawirowania w terenie, którego nie widzą. Kocia mordka udekorowana jest średnio dwunastoma wąsami po każdej stronie, ułożonymi w czterech rzędach.

Koci wzrok

- Wbrew obiegowej opinii, koty nie widzą w całkowitych ciemnościach. Chociaż wzrok kotów przystosowuje się do półmroku dużo lepiej niż u innych zwierząt, całkowite ciemności oślepiają je tak samo jak ludzi. Natomiast potrzebują zaledwie 1/6 światła wymaganego przez ludzkie oko do rejestrowania obrazu.
- Zasięg wzroku kota to ok. 36 m, jednak ich widzenie peryferyjne sięga 285 stopni. Nie widzą natomiast niczego, co znajduje się bezpośrednio poniżej ich nosa.Dlatego kot często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze.

Kocie rekordy

- Najstarszym zarejestrowanym kotem w historii była Crème Puff, która dożyła 38 lat.
- Najmniejszy dorosły kot w historii nazywał się Tinker Toy. Ważył niecałe pół kilograma, był długi na 19 i wysoki na 7 cm.
- Kotką, która wydała na świat najwięcej potomstwa była amerykańska Dusty, szczęśliwa matka 420 kociąt na przestrzeni swojego osiemnastoletniego życia.
- Do Australijczyka należy rekord wagi – najcięższym kotem świata był Himmy, ważący 22,44 kg.
- Najdroższy na świecie kot to Little Nicky – kosztował on właścicieli blisko 150 tyś zł. i był pierwszym sklonowanym na zamówienie kotem.
- Kot, który przeżył upadek z największej wysokości to Andy. Kocur ten wyszedł bez szwanki z upadku z 16 piętra (ok. 60m).

Kocie ruchy

- Na krótkich dystansach kot może biec z maksymalną prędkością 49 km/h.
- Skoczyć może na wysokość pięć razy większą niż własny wzrost bez rozbiegu, znane są jednak przypadki nawet wyższych odbić.
- Przeżyć może upadek nawet z wysokości 20 m. Refleks, który pozwala kotu momentalnie ocenić wysokość, koordynuje pracę oczu i aparatu równowagi w uchu wewnętrznym tak, by kot zdążył okręcić ciało do właściwej pozycji bez względu na to, jakie było jego ułożenie wyjściowe – to dlatego kot spada na cztery łapy.

Człowiek i kot

- Kocie miauczenie jest zarezerwowane głównie dla ludzi. Z innymi przedstawicielami swojej rasy kot porozumiewać się będzie głównie dzięki pomrukom i syknięciom.
- Ocieranie się o nogę człowieka czy trącanie go łapą nie musi być koniecznie oznaką czułości – na łapach,ogonie i bokach głowy kota znajdują się gruczoły wydzielające substancję zapachową, za pomocą której kot oznacza terytorium.
- Ustalone zostało także, że koty nie zachowują się, jakby uważały się za mniejszą wersję człowieka. Tak naprawdę traktują ludzi jak większe koty. Drżenie samej końcówki kociego ogona na widok swojego właściciela jest największą oznaką miłości.
-Koty są najpopularniejszym zwierzęciem domowym z Północnej Ameryce. Szacuje się, że w tamtejszych domostwach mieszka ok 73 mln kotów i o 10 mln mniej psów.

Koci sen

- Koty śpią 18 godzin dziennie. Oznacza to, że przesypiają 70% swojego życia. Oznacza to, że dziewięcioletni kot przespał całe sześć lat swojego życia
- Ponadto, 1/3 czasu swojej aktywności spędzają na myciu się. Najbardziej aktywne są wieczorami i nad ranem, wtedy nadmiar światła nie razi ich wrażliwych oczu i nie muszą lawirować w nadmiernym mroku.

Kocie jedzenie

- Szczęka kota nie rusza się na boki. Dlatego koty nie są w stanie przeżuć dużych kawałków jedzenia.
 -Zęby małego kotka są dużo ostrzejsze niże te u dorosłego, które z wiekiem się szlifują.
- Koty mogą przeżyć w ogóle nie pijąc wody i żywiąc się jedynie soczystym mięsem.

Kocięta

- Pojedynczy miot może liczyć od jednego do dziewięciu kociąt. Największym zarejestrowanym porodem u kota było jednorazowe wydanie na świat 19 młodych, z których przeżyło 15. Ojcem jednego miotu może być więcej niż jeden kocur – stąd częsta różnorodność umaszczenia kociego rodzeństwa.

 

Skomentuj ten post na FORUM

Rejestracja i logowanie do FORUM