W tym artykule będzie o biotopie jeziora Tanganiki, ale w w ujęciu akwarystycznym. O samym jeziorze napiszę w oddzielnym miejscu.
A tutaj plusy i minusy oraz najważniejsze informacje patrząc z perspektywy akwarysty. Czyli to wszystko co musisz wiedzieć, jeśli się zastanawiasz czy wejść w ten biotop, albo chcesz po prostu co nieco się dowiedzieć :) Lub już masz akwarium i poszerzyć swoją wiedzę.
Tanganika jest jednym z kilku dużych afrykańskich jezior. Specyfiką tych jezior, jest ich unikalność. W większości przypadków gatunki występujące w danym jeziorze występują tylko w tym konkretnym zbiorniku.
W akwarystyce obecne są praktycznie biotopy tylko dwóch tych jezior: Malawi i Tanganiki. Mówię praktycznie, bo rzadko ale czasem pojedyncze gatunki z innych jezior też można spotkać w hodowlach.
Ale najpopularniejsze są Malawi i Tanganika.
Nie będę tu rozstrzygał który biotop lepszy, bo jest to wg mnie bezsensowna dyskusja. Każdy biotop ma swój urok :)
Ogólnie w świecie akwarystycznym Malawi ma większe zainteresowanie. Co wynika pewnie częściowo z faktu iż ryby z jeziora Malawi są zdecydowanie bardziej kolorowe (i to nieraz w takie mocne jaskrawe kolory) niż ryby z jeziora Tanganika. Bo Tanganika jest hm, nie jakaś szara, ale jednak mniej barwna niż Malawi.
Zachowanie:
Pomijając agresje, o czym będzie poniżej, to gatunki tanganickie przejawiają cała game ciekawych zachowań i specyficznych upodobań życiowych. Mówiąc o upodobaniach życiowych mam na myśli np. szeroki rodzaj Muszlowców. I ich zamieszkiwanie w muszlach.
Jest to zachowanie raczej niespotykane w innych biotopach. Właśnie bardzo często Tanganikę kojarzy się z muszlowcami. Rybami może nieraz nie tak kolorowymi jak inne biotopy. Ale o ciekawych zachowaniach rodzinno-grupowych. I zachowaniach związanych np. z urządzaniem wystroju akwarium po swojemu. To się nieczęsto spotyka, by rybki meblowały akwarium jak im się podoba. czyli przenosiły muszle, kopały doły, usypywały góry z piasku itp. A wiele gatunków muszlowców w tym np. Muszlowiec Wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus wręcz uwielbia takie przekopywanki :)
AGRESJA
Tak, pisze to z dużymi literami, gdyż jest to istotna cecha tego biotopu . Cecha na która trzeba koniecznie zwrócić uwagę.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyka to pewnie stajesz przed problemem jakie rybki wybrać na początek.
Technik, metod doboru jest sporo. np.
1. iść do sklepu i wybrać te co się podobają...
2. Iść do sklepu i zdać się na opinię sprzedawcy...
3. Najpierw przejrzeć internet i iść do sklepu wiedząc co się chce kupić.
A jeśli tego upatrzonego przez nas gatunku nie będzie to nie brać byle czego, byle tylko z czymś wrócić do domu,tylko poczekać lub poszukać w innych sklepach.
Jak się można domyśleć, 3 opcja jest najlepsza.
Pierwsza całkiem odpada, bo w ten sposób kupując to co nam się podoba, a nic nie wiedząc o rybie, to jest duże prawdopodobieństwo,że kupimy gatunek który z różnych względów nie będzie odpowiednim gatunkiem dla nas i naszego akwarium.
Także i druga opcja , wbrew pozorom, nie jest zbyt dobra.
A to z powodu, iż sprzedawcy (nie wszyscy, ale duża ich część) niestety wszystko nam sprzeda, byle sprzedać.
I wynika to z hm, czasem po prostu z braku wiedzy o tym co się sprzedaje. I wbrew pozorom spotkałem się z tym wielokrotnie.
A czasem wynika to po prostu z wyrachowania. Bo nieraz widziałem sytuacje, gdy sprzedawca , o którym wiem, że wiedze posiada, sprzedawał ryby osobie do akwarium której ewidentnie dana ryba nie będzie pasować. Bo akwarium za małe a ryba rośnie duża, bo to drapieżnik i zje inne małe rybki itp.
Więc zostaje punkt 3 :) Do którego zdecydowanie zachęcam.
Szczególnie dziś, gdy internet jest taki wszechobecny i nawet siedząc na kibelku można sobie wziąć telefon i otworzyć jakieś strony i poczytać co nieco ;)
Ja od siebie jeszcze bym dodał pewna prawidłowość.
Filtracja w akwarium - temat szeroki.
W tym poście skupie się na pewnym wycinku tego szerokiego zagadnienia, czyli na Hydroponice, filtracji hydroponicznej.
Hydroponika to po prostu hodowla roślin bez gleby, na wodnym podłożu. Czyli zamiast ziemi, korzenie roślin są zanurzone bezpośrednio w samej wodzie lub w jakimś sztucznym podłożu np. w keramzycie przez który przepływa woda.
Z hydroponiką wbrew pozorom praktycznie każdy z nas się kiedyś spotkał, bo najprostszą formą hydroponiki, w wielu domach stosowaną do dziś jest np.wysiew, hodowla rzeżuchy na wacie, ligninie. Jest to po prostu Hydroponika :)
Od lat uprawa hydroponiczna stosowana jest w np.przemysłowej uprawie warzyw. Jak to widać na poniższym obrazku:
Photo by aqua.mech on Foter.com / CC BY
Zalety: Jednakże ten typ uprawy roślin nie musimy stosować tylko jeśli potrzebujemy tony sałaty ;) ale także po prostu w domu do hodowli naszych domowych kwiatów. Ogólnie zaletą Hydroponicznej uprawy roślin jest szybszy wzrost roślin w porównaniu do hodowli w ziemi. Plus do tego mniejszy syf bo nie ma potrzeby babrania się w ziemi. No i brak tzw.zjawiska zmęczenia gleby. Czyli jej wyjałowienia w wyniku długotrwałego uprawiania w niej tych samych roślin. A wyjałowienie gleby siłą rzeczy powoduje wolniejszy wzrost roślin i ich gorszy wygląd. W Hydroponice nie ma z tym problemu, bo woda stale dostarcza w odpowiedniej ilości składniki odżywcze.
Do tego uprawa hydroponiczna nawilża powietrze w pomieszczeniu. Co jest szczególnie pożądane w współczesnym budownictwie, gdzie często dzięki szczelnym (i tym samym oczywiście cieplejszym materiałom izolacyjnym) mamy co prawda cieplej ale i też bardziej suche powietrze. A zbyt suche powietrze (poniżej 40% wilgotności) nie jest zdrowe.
Jakie rośliny do hydroponiki? Praktycznie wszystkie. I to dosłownie wszystkie, bo czytałem (choć nie widziałem) o hodowli tą metodą także i kaktusów. Natomiast widziałem aloesy hodowane tak, a to jednak do kaktusa ma blisko ;)
Ogólnie w domu w ten sposób hoduje się rośliny z wilgotnych biotopów (czyli większość roślin które trzymamy w domu). Idealnie do tego nadają się Skrzydłokwiaty, Maranta, różne rodzaje Kalatei (kalathei). Te ostatnie są ciekawymi roślinami samymi w sobie. Oprócz tego, że maja piękne wzorzyste liście to jeszcze nimi...poruszają. Czyli ustawiają je w stosunku do promieni słonecznych. Wygląda to w ten sposób,że w dzień liście są rozkładane poziomo, a na noc są podnoszone do góry i ustawiane pionowo.
Jeśli chcemy coś nietypowego to możemy sobie w pokoju w ten sposób posadzić np. pomidory, fasole albo różnorodne zioła, by mieć i dodatek do śniadania a na co dzień ładne zapachy :)
Jeśli chcemy coś kwiecistego to np. jedne z ładniej kwitnących w domu kwiatów czyli storczyki też się nadają.
A jak się to ma do akwarystyki? Można powiedzieć,że wręcz idealnie. Bo mamy 2 rzeczy naraz: oczyszczanie wody plus funkcja dekoracyjna.
Kocie dźwięki
- Przeciętny domowy kot spędza na mruczeniu średnio 10950 godzin. Mruczy z prędkością 26 cykli na sekundę, czyli z taką samą częstotliwością co silnik diesel. Mogą one mruczeć tak wdychając, jak i wydychając powietrze – umiejętność tą zawdzięczają zestawowi strun głosowych przystosowanemu konkretnie do tego celu.
- Mruczenie może być oznaką czułości, ale także bólu.
- Koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków , psy natomiast tylko ok. 10.
Koci nos
- Wzór i ułożenie nosa każdego kota jest inne – tak samo, jak z ludzkimi odciskami palców, nie ma dwóch takich samych kocich nosów. Mogą różnić się fakturą, wysokością nozdrzy, zaznaczeniem przegrody nosowej, kolorem, a także nachyleniem.
Kocie wąsy
- Kocie wąsy służą jako zaawansowany sonar. Są tak czułe, że nie muszą dotykać przedmiotu, by go wykryć. Nerwy powiązane z wąsami są tak wrażliwe, że wykrywają ruch powietrza dookoła przeszkód na ich drodze. Temu fenomenowi zawdzięczają umiejętność lawirowania w terenie, którego nie widzą. Kocia mordka udekorowana jest średnio dwunastoma wąsami po każdej stronie, ułożonymi w czterech rzędach.
Wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia oraz ilości siwych włosów na głowie. U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach oraz siekaczach, w 10–12 roku życia następuje wypadanie zębów. Psy żyją przeciętnie 13–14 lat. Najstarszym psem w historii, według Księgi rekordów Guinnessa, był Bluey, który przeżył 29 lat, 5 miesięcy i 7 dni.