Występowanie:
Jezioro Tanganika w Afryce. Jest to gatunek endemiczny, czyli występuje tylko w tym jednym jeziorze. Nawet nie w całym, ale głownie w północno-zachodniej części tego jeziora.
Żyje w skalistej części tego jeziora, na głębokości najczęściej od 5 do 24 metrów.
Opis:
Wydłużony, walcowaty kształt ciała z grubymi, miękkimi wargami. Ubarwienie biało-szare do żółto-brązowego. Wzdłuż ciała przebiegają trzy rzędy ciemnych plam tworzących pionowe pasy. Płetwy piersiowe żółte, a nieparzyste - ciemne, niebiesko obrzeżone.
W naturze ubarwienie może być zmienne, w zależności od głębokości na jakiej ryba żyje. Im głębiej *czyli tam gdzie mniej światła) to ryba jest tym bardziej ciemniejsza.
Najmniejszy z naskalników, osiąga do 7 cm długości. Płeć niezwykle trudna do rozróżnienia. Przyjmuje się,ze samica jest trochę mniejsza od samca.
Naskalnik ten (jak i pozostałe naskalniki) charakteryzuje się specyficznym sposobem pływania. Płynąc wzdłuż pionowych ścian przyjmują pozycje ponową a płynąc pod sklepieniem jaskini, płyną do góry brzuchem. Ukryte w pionowych załamaniach skalnych nieraz zastygają całkiem bez ruchu.
Bardzo często ten gatunek jest mylony z Naskalnikiem Marliera (Julidochromis marlieri). Jednakże Naskalnik Węzogłowy jest mniejszy od Marliera. I plamy na jego ciele układają się w 2 a nie w 3 rzędy.
Charakterystyka:
Są to spokojne i towarzyskie rybki. Generalnie raczej nie gonią innych gatunków ryb.
Natomiast co do przedstawicieli swojego gatunku, po dobraniu się w pary, pozostali przedstawiciele swojego gatunku będą bezlitośnie odpędzani. Dlatego, jeśli już dobierze nam się para, warto spróbować pozostałe naskalniki odłowić. Inaczej, jeśli akwarium nie jest bardzo duże, to zostaną zamęczone.
Co warto zauważyć, o ile inne naskalniki, obce - są przepędzane. To dzieci żyją bardzo zgodnie wraz z rodzicami. Tworząc wielopokoleniowe społeczności.
Akwarium: Dla jednej pary wystarczy już akwarium o długości 70 cm i pojemności koło 80-100 litrów. Jednak jeśli zamierzamy trzymać Naskalniki Wężogłowe z innymi rybami, akwarium już musi być większe.
Temperatura: 24-28
Woda: twarda
PH: 7.5 - 9
Gatunek bardzo wrażliwy na zmiany parametrów wody. Np. związąne z podmianami wody. Generalnie Naskalniki Wężogłowe nie lubią podmian wody.I jeśli musimy już podmieniać wodę, to róbmy to małymi ilościami. Max to jest 10%.
W naturze zamieszkuje strefę skalistą, wykorzystując jaskinie i szczeliny jako miejsce do rozmnażania.
Wystrój akwarium więc stosunkowo prosty i łatwy do osiągnięcia. Czyli kamienisto -piaszczysty. Z większym naciskiem na zapewnienie wielu szczelin, jaskiń. Ot, takie gruzowisko.
Gatunek ten bardzo nie lubi zmian wystroju. Zmiany takie mogą spowodować rozpad już dobranej pary. Więc starajmy się unikać przemeblowywania w akwarium.
Rybki te, gdy już sobie dobrana para wybierze swoje terytorium to go nigdy nie zmienia.
Nie należą do płochliwych ryb i w efekcie są dosyć dobrze widoczne w baniaku.
Rośliny: mogą , nie muszą być. Kwestia naszego gustu. W naturze jezioro Tanganika nie jest bogate w bujną roślinność. Jeśli jednak rośliny w akwarium nam się podobają, to jak najbardziej możemy nimi obsadzić nasz baniak (przy okazji rośliny pomogą nam w oczyszczaniu wody ;) ). Naskalniki Wężogłowe nie niszczą roślin.
Oświetlenie: W przypadku braku roślin natężenie oświetlenia wg swojego gustu. W przypadku posiadania roślin musimy pamiętać,że jednak rośliny potrzebują zdecydowanie światła ;)
Generalnie im mocniejsze oświetlenie tym ryby są bardziej blade, jeśli chodzi o swoje ubarwienie.
Towarzystwo:
Jest to rybka terytorialna i agresywna, ale tylko wobec przedstawicieli swojego gatunku. A wiec nadająca się do akwarium towarzyskiego, z innymi w miarę spokojnymi gatunkami. Czyli np. jeśli mamy większą ilość przestrzeni, to może być hodowana z muszlowcami np. Muszlowiec Wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus , Muszlowiec Lamprologus caudopunctatus lub Muszlowiec Krótki (Neolamprologus brevis) albo Muszlowiec Telmatochromis vittatus. Mogą być tez z rybami zamieszkującymi skalistą część jeziora, a w naszym przypadku akwarium czyli np. Naskalnik Dickfelda (Julidochromis dickfeldi) albo Szczelinowiec Leleupa (Neolamprologus leleupi) lub Naskalnik Chalinochromis sp.”ndobhoi". Dobrze się też sprawdzają ryby pływające w górnej toni akwarium, np. z rodzaju Cyprichromis.
Jeśli chcemy odchować młode rybki w ogólnym akwarium, bez ich odławiania do oddzielnego, to musimy unikać gatunków dla których narybek jest przysmakiem, czyli np. z rodzaju Altolamprologus i glonojadów.
Odżywianie: Żywy, mrożony lub suchy dedykowany dla Tanganiki.
Rozmnażanie:
W miarę proste, ale wymagające cierpliwości.
Są to ryby monogamiczne, dobierające się w pary. Więc najlepiej kupić kilka młodych ryb, i pozwolić im się samym dobrać. Ten proces niestety może trwać długo. Od pół roku do nawet roku.
Po wyodrębnieniu się pary, pozostałe rybki (oczywiście mowa o Naskalnikach) należy odłowić z akwarium. No chyba,że mamy już bardzo duże akwarium, tj. kilkusetlitrowe. Wtedy można spróbować je zostawić. Jednakże w mniejszym akwarium pozostałe ryby poza dobraną parą zostaną zamęczone.
Za swoją kryjówkę i miejsce rozrodu obierają groty lub szczeliny skalne. Samica składa stosunkowo niewiele (w porównaniu do innych tanganickich gatunków) bo od kilku do ok 30 ziaren ikry. Po ok 5-6 dniach narybek rozpoczyna samodzielne żerowanie. Opieką nad ikrą i narybkiem zajmują się oboje rodzice.
Młode mogą pozostawać razem z rodzicami do osiągnięcia około około 3 cm długości. Później mogą (choć nie muszą) być przeganiane).
Źródła: Na podstawie własnych obserwacji oraz internetu.