foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zwierzaki.info.pl
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” Albert Einstein****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Muszlowiec Krótki (Neolamprologus brevis)

Nazwa:
Nazwa tej rybki wzięła się od jej masywnej budowy, która sprawia, że wygląda na krótką: a z łaciny brevis to mały, krótki. Stąd w języku polskim określa się ten gatunek jako Muszlowiec Krótki. Występuje również pod nazwami jako Neolamprologus brevis oraz Lamprologus brevis.

 Występowanie:
Jezioro Tanganika w Afryce. Jest to gatunek endemiczny, czyli występuje tylko w tym jednym jeziorze. Spotykany praktycznie w całej części przybrzeżnej części jeziora
.
Na głębokości od 6 do nawet 60 metrów.

Opis: Ciało lekko bocznie spłaszczone, zwykle brązowo-beżowe (istnieje wiele odmian barwnych), z pionowymi pręgami. Błyszcząca plama na pokrywach skrzelowych. Krawędzie płetw grzbietowej i ogonowej jasnopomarańczowe, a odbytowej - czarne.
Wielkość: Samce do 6 cm, samiczki do 4 cm.
Płeć młodych trudna do rozróżnienia. W przypadku starszych osobników samce są wyraźnie większe od samic a ich płetwy, brzuszna, grzbietowa i odbytowa są nieco wydłużone i ostrzej zakończone.

Charakterystyka:
Stosunkowo spokojna, czasem wręcz płochliwa rybka. Agresję Brevisy okazują jedynie w okresie rozrodu.
Dobierają się w pary lub tworzą grupy haremowe.
Ciekawostką wyróżniająca te rybki jest to, że para zgodnie wspólnie zamieszkuje tą samą muszlę.

Akwarium: Dla jednej pary wystarczy już akwarium o długości 50 cm. Im więcej mamy jednak ryb, to i akwarium w tym momencie powinno być większe.
Temperatura: 24-27
Woda: twarda
PH: 7.5 - 9
W naturze zamieszkują strefy piaszczyste w porozrzucanymi co jakiś czas muszlami. Więc wystrój akwarium prosty i łatwy do osiągnięcia. Czyli piasek, warstwa tak min 5 cm, a jak mamy miejsce to i można nasypać więcej.  Bo rybki mogą sporo kopać.
A na piasku muszle. Ze względu na wielkość rybek jak i ze względu iż para wspólnie zamieszkuje jedną muszlę, to i też muszle muszą być trochę większych rozmiarów niż nasz polski winniczek
Rośliny: mogą , nie muszą być. Kwestia naszego gustu. W naturze jezioro Tanganika nie jest bogate w bujną roślinność. Jeśli jednak rośliny w akwarium nam się podobają, to jak najbardziej możemy nimi obsadzić nasz baniak (przy okazji rośliny pomogą nam w oczyszczaniu wody ;) ). Brevisy roślin nie niszczą.
Oświetlenie: W przypadku braku roślin natężenie oświetlenia wg swojego gustu. W przypadku posiadania roślin musimy pamiętać,że jednak rośliny potrzebują zdecydowanie światła ;)

Towarzystwo:
Jest to w miarę spokojna rybka, a wiec nadająca się do akwarium towarzyskiego, z innymi w miarę spokojnymi gatunkami. Czyli np. jeśli mamy większą ilość przestrzeni na dnie akwarium to inne muszlowce np. Muszlowiec Wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus lub Muszlowiec Lamprologus caudopunctatus albo Muszlowiec Telmatochromis vittatus. Mogą być tez z rybami zamieszkującymi skalistą część jeziora, a w naszym przypadku akwarium czyli np. Szczelinowiec Leleupa (Neolamprologus leleupi), Naskalnik Dickfelda (Julidochromis dickfeldi) lub Naskalnik Wężogłowy (Julidochromis transcriptus) albo Naskalnik Chalinochromis sp.”ndobhoi". Dobrze się też sprawdzają ryby pływające w górnej toni akwarium, np. z rodzaju Cyprichromis.
Jeśli chcemy odchować młode rybki w ogólnym akwarium, bez ich odławiania do oddzielnego, to musimy unikać gatunków dla których narybek jest przysmakiem, czyli np.  z rodzaju Altolamprologus.

Odżywianie: Pokarm generalnie mięsny, czyli żywy jak i mrożony. Oraz suche pokarmy dedykowane dla Tanganiki.

Rozmnażanie:
By dobrała się para to najlepiej, jak to w Tanganice bywa, kupić kilka młodych rybek i pozwolić im się samodzielnie dobrać.
Taka dobrana para za swoją kryjówkę i miejsce rozrodu obiera pustą muszlę ślimaka, którą wspólnie zamieszkuje. Często muszla jest zakopywana w piasku. Samica składa w muszli do 30 ziaren ikry. Larwy wykluwają się od 1 do 3 dni, a po kolejnych 7 - 8 dniach narybek rozpoczyna samodzielne żerowanie. Ikrą i narybkiem opiekuje się samica, dopuki narybek przebywa w muszli. Później rodzice tracą zainteresowanie młodymi, których jednak nie atakują. Młode więc mogą przebywać w rewirze rodziców do kolejnego tarła.

 Źródła: Na podstawie własnych obserwacji oraz internetu.

 Skomentuj ten post na FORUM

Rejestracja i logowanie do FORUM