foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zwierzaki.info.pl
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” Albert Einstein****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Muszlowiec Lamprologus caudopunctatus

Nazwa:
Polskiej nazwy brak.
Natomiast łacińska nazwa odnosi się do nakrapianej płetwy ogonowej: cauda – czyli ogon, a punctatus – czyli nakrapiany. Gatunek ten występuje także pod nazwami: exLamprologus caudopunctatusNeolamprologus caudopunctatus.

 Występowanie:
Jezioro Tanganika w Afryce. Jest to gatunek endemiczny, czyli występuje tylko w tym jednym jeziorze. Nawet nie w całym tylko wzdłuż południowej części jeziora - wybrzeże
Zambii.
Lamprologus caudopunctatus żyje na piaszczystym wybrzeżu i w strefie przejściowej od piaszczystego wybrzeża do strefy skalistej na głębokości od 2 do 20 metrów

Opis: Neolamprologus caudopunctatus ma srebrno-beżowy korpus z charakterystyczną złoto-pomarańczową płetwą grzbietową i niebieskimi oczami. Płetwa ogonowa i boki mają perłowe kropki, które można zobaczyć, gdy światło pada. Punkty te nadały gatunkowi nazwę „caudopunctatus” (łac. „Kropkowany ogon”). Samce mają do 9 cm wzrostu, samiczki są znacznie mniejsze do 6,5 cm. Samce wykazują również nieco bardziej intensywne zabarwienie niż samiczki.

Charakterystyka: Spokojna rybka, ciekawska, pływająca w środkowej i dolnej części akwarium. Tzw. ekspozycyjna, czyli nie chowająca się, tylko widoczna w akwarium.
Tolerancyjna wobec innych gatunków ryb w akwarium. Czasem tylko między samcami może dochodzić do niegroźnych przepychanek.

Akwarium: Dla jednej pary wystarczy już akwarium o długości 50 cm. Im więcej mamy jednak ryb, to i akwarium w tym momencie powinno być większe.
Temperatura: 24-27
Woda: twarda
PH: 7.5 - 9
W naturze występują w strefie pomiędzy piaszczystymi a kamienistymi obszarami. Więc wystrój akwarium prosty i łatwy do osiągnięcia. Czyli trochę kamieni, jakieś gruzowisko no i piasek, warstwa tak min 5 cm, a jak mamy miejsce to i można nasypać więcej.  A na piasku muszle. Winniczka ale ze względu na wielkość rybki to i też jakieś muszle większych gatunków ślimaków.
Rośliny: mogą , nie muszą być. Kwestia naszego gustu. W naturze jezioro Tanganika nie jest bogate w bujną roślinność. Jeśli jednak rośliny w akwarium nam się podobają, to jak najbardziej możemy nimi obsadzić nasz baniak (przy okazji rośliny pomogą nam w oczyszczaniu wody ;) ). Ryby z rodzaju Chalinochromis roślin nie wykopują ani ich nie niszczą.
Oświetlenie: W przypadku braku roślin natężenie oświetlenia wg swojego gustu. W przypadku posiadania roślin musimy pamiętać,że jednak rośliny potrzebują zdecydowanie światła ;)

Towarzystwo:
Jest to w miarę spokojna rybka, a wiec świetnie nadająca się do akwarium towarzyskiego, z innymi w miarę spokojnymi gatunkami. Czyli np. jeśli mamy większą ilość przestrzeni na dnie akwarium to inne muszlowce np. Muszlowiec Wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus lub Muszlowiec Krótki (Neolamprologus brevis) lub Muszlowiec Telmatochromis vittatus. Mogą być tez z rybami zamieszkującymi skalistą część jeziora, a w naszym przypadku akwarium czyli np. Szczelinowiec Leleupa (Neolamprologus leleupi), Naskalnik Dickfelda (Julidochromis dickfeldi) lub Naskalnik Wężogłowy (Julidochromis transcriptus) albo Naskalnik Chalinochromis sp.”ndobhoi". Dobrze się też sprawdzają ryby pływające w górnej toni akwarium, np. z rodzaju Cyprichromis.
Jeśli chcemy odchować młode rybki w ogólnym akwarium, bez ich odławiania do oddzielnego, to musimy unikać gatunków dla których narybek jest przysmakiem, czyli np.  z rodzaju Altolamprologus.

Odżywianie: Pokarm generalnie mięsny, czyli żywy jak i mrożony. Oraz suche pokarmy dedykowane dla Tanganiki.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie Neolamprologus caudopunctatus jest niezwykle interesująca. Ryby te tworzą prawdziwe społeczności rodzinne, które zaczynają się, gdy para rozmnaża się na nowym terytorium wśród skalistych wąwozów. To w naturze, bo w akwarium wygląda na to,że jednak bardziej preferują do rozmnażania muszle, w których samiczka składa ikrę. Po wykluciu się narybku z reguły samiec zostaje odpędzony i opiekę nad narybkiem przejmuje samica.
Po pierwszych miotach najstarsze dzieci pomogą rodzicom w obronie terytorium i młodym z ostatniego miotu.
Z upływem czasu powstaje w ten sposób dość duża społeczność: ponadto tylko nieliczne pary (jeśli mamy większą ilość tych rybek) mogą się rozmnażać poza parą dominującą. Dorosłe dzieci dzielą się: niektóre pozostają wśród rodziny, inne odchodzą, szukając partnera, z którym można założyć nową kolonię.

 Źródła: Na podstawie własnych obserwacji oraz internetu.

 Skomentuj ten post na FORUM

Rejestracja i logowanie do FORUM