Występowanie:
Jezioro Tanganika w Afryce. Jest to gatunek endemiczny, czyli występuje tylko w tym jednym jeziorze.
Zamieszkuje piaszczystą część wybrzeża , mniej więcej do głębokości 10-25 metrów. W miejscach tych występują duże ilości muszli, z których rybki te żyją, chowają się przed niebezpieczeństwem, śpią i się rozmnażają.
Opis: samce osiągają ok. 4 cm długości, są nieco większe od samic, które dorastają do 3 cm i są ciemniejsze. Samce mają dłuższe płetwy brzuszne.
Charakterystyka: Spokojna rybka, zamieszkująca wybrany przez siebie, stosunkowo mały obszar dna akwarium. Mała rybka obierająca za swoje terytorium mała powierzchnię dna i spędzająca większość czasu w tej swojej miejscówce. Więc nie potrzebująca dużych akwariów. Może być już hodowana w stosunkowo małych zbiornikach już od 40 litrów.
W obranym przez siebie miejscu rybki kopią dużą dziurę w której gromadzą stertę muszli. Nie są agresywne w stosunku do siebie wzajemnie. Co najwyżej samce mogą trochę się przepychać, nie robiąc sobie żadnej krzywdy. Podobnie łagodne są w stosunku do innych gatunków. Całe życie przebywają w obrębie wybranego przez siebie niewielkiego obszaru (do 20 cm długości). Zawzięcie odpędzają tylko inne ryby z tego swojego obszaru.
Akwarium: Jest to jeden z najmniejszych muszlowców, więc może być hodowany już w niewielkich akwariach, od 30-40 litrów na jedną parę.
Temperatura: 24-27
Woda: twarda
PH: 7.5 - 9
Wystrój akwarium prosty i łatwy do osiągnięcia. Głównie to piasek, warstwa tak min 5 cm, a jak mamy miejsce to i można do 10 cm nasypać, ponieważ rybki te uwielbiają kopać w piasku. Można byłoby powiedzieć,że jest to wręcz sens ich życia, ciągłe kopanie, przenoszenie piasku, robienie różnych dziur. Generalnie jeśli usypiemy piasek na płasko to i tak po kilku dniach, po tygodniu będziemy mieli już akwarium przemeblowane :)
Ale jak nazwa wskazuje, muszlowce to nie tylko piasek, ale i muszle. W naturze żyją one w miejscach gdzie są wielkie połacie czasem całkiem grubych warstw muszli. I w akwarium tez powinniśmy im zapewnić tak w miarę sporo muszli. Ponieważ jest to mała rybka, to całkowicie się sprawdzają muszle naszego polskiego ślimaka Winniczka. I większość akwarystów właśnie je stosuje. Możemy je sami nazbierać albo bez problemu kupimy je przez internet lub w lepszych sklepach akwarystycznych.
Warte zauważenia: Obserwuje się,że choć Multiki to zapaleni kopacze, to skłonność do kopania ma związek z ilością muszli. Jeśli jest ich mniej, to potrafią naprawdę zawzięcie kopać. Jeśli natomiast muszli jest bardzo dużo, praktycznie jedna leży przy drugiej, wtedy ich szał do kopania jest jakby przytłumiony.
Rośliny: mogą , nie muszą być. Kwestia naszego gustu. W naturze jezioro Tanganika nie jest bogate w bujną roślinność. Jeśli jednak rośliny w akwarium nam się podobają, to jak najbardziej możemy nimi obsadzić nasz baniak (przy okazji rośliny pomogą nam w oczyszczaniu wody ;) ). Multiki roślin nie nie niszczą. choć mogą je wykopypwać, tak przy okazji kopania swoich dołków. Więc jeśli coś wsadzamy, to dobrze to zabezpieczmy.
Oświetlenie: W przypadku braku roślin natężenie oświetlenia wg swojego gustu. W przypadku posiadania roślin musimy pamiętać,że jednak rośliny potrzebują zdecydowanie światła ;)
Towarzystwo: Wszelkie inne nie jakieś znacznie większe gatunki z Tanganiki. Czyli np. jeśli mamy większą ilość przestrzeni na dnie akwarium to inne muszlowce np. Muszlowiec Brevis. Mogą być tez z rybami zamieszkującymi skalistą część jeziora, a w naszym przypadku akwarium czyli np. Szczelinowiec Luleupi, Naskalnik Dickfelda lub Naskalnik Wężogłowy. Dobrze się też sprawdzają ryby pływające w górnej toni akwarium, np. z rodzaju Cyprichromis albo Księżniczka z Burundi.
Jeśli chcemy odchować młode rybki w ogólnym akwarium, bez ich odławiania do oddzielnego, to musimy unikać gatunków dla których narybek jest przysmakiem, czyli np. z rodzaju Altolamprologus.
Odżywianie: Pokarm generalnie mięsny, czyli żywy jak i mrożony. Oraz suche pokarmy dedykowane dla Tanganiki.
Rozmnażanie: Stosunkowo łatwe. Wystarczy zakupić kilka rybek, zapewnić duża ilość muszli i..czekać :) Jeśli warunki mamy dobre to z pewnością doczekamy się młodych. Jajeczka składane są w muszli. Wylęg następuje po ok. 24 godzinach. Po ok. 7 dniach rybki zaczynają swobodnie pływać. Wtedy karmimy je jakimś drobnym pokarmem dla narybku. Do dostania bez problemu w sklepach akwarystycznych.
Początkowo narybek trzyma się tylko swojej muszli a w miarę podrastania coraz śmielej odpływając dalej.
Jeśli nie mamy agresywnych innych gatunków lub żywiących się narybkiem, to młodych nie musimy odławiać, ponieważ rodzice skutecznie pilnują swojego małego obszaru, odpędzając inne ryby.
Źródła: Na podstawie własnych obserwacji oraz internetu.