foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zwierzaki.info.pl
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” Albert Einstein****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Nurzaniec śrubowy, spiralny (Vallisneria spiralis L.) to jedna z najpopularniejszych roślin akwariowych. I jedna z najstarszych. Poniżej ilustracja z 1856 roku.

NAZWA: Nazwa rodzajowa Vallisneria została nadana na cześć włoskiego botanika Antonia Vallisneriego. Druga część nazwy z kolei nawiązuje do śrubowatego (potocznie: spiralnego), skręcenia szypułek kwiatów żeńskich.

WYSTĘPOWANIE:
W warunkach naturalnych występuje w płytkich wodach śródlądowych w Azji. Nurzaniec jest gatunkiem występującym głównie w wodach stojących lub wolno płynących, na głębokości do ok. 5 m.
Jednakże przez człowieka została rozniesiona praktycznie na cały świat. W chwili obecnej występuje już praktycznie na wszystkich kontynentach. No za wyjątkiem oczywiście Antarktydy :)
Gatunek inwazyjny (czyli wypierający rodzima faunę) w Ameryce Środkowej, Nowej Zelandii, na Hawajach i Nowej Kaledonii. W Europie na północ od strefy śródziemnomorskiej, w tym w Polsce, południowej Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Rosji. Podawany był także z Kanady, ale po weryfikacji okazało się, że błędnie (stwierdzono tam nurzańca amerykańskiego, gatunek który wyodrębniono stosunkowo niedawno). Podawany był również z wielu stanowisk w Stanach Zjednoczonych, przy czym stwierdzenia z okresu XX wieku również nie dotyczą tego gatunku, lecz jego amerykańskiego odpowiednika, a przedstawiciele wąsko ujmowanego gatunku nurzańca śrubowatego są tam odnajdowani dopiero od niedawna. Od roku 2013 nurzaniec śrubowy podawany jest także jako gatunek trwale zadomowiony na Islandii, gdzie występuje w zbiornikach z ciepłą wodą pochodzenia geotermalego. Oczekuje się, że zasięg geograficzny tego gatunku zwiększy się ze względu na zmiany środowiska sprzyjające jego inwazji.

OPIS: Najprościej mówiąc, taka trawka. Roślina o długich i wąskich liściach.
Liście osiągają długość 30-50 cm a w dobrych warunkach aż do 1 metra. Szerokość liści średnio tak do 1 cm.

Rejestracja i logowanie do FORUM