Niezwykle ciekawa ryba, która w akwarium zdecydowanie przyciąga uwagę i wzrok :)
Nazwa:
Patrząc z góry, dzięki charakterystycznym płetwom piersiowym, przypomina motyla. Stąd nazwa Motylowiec.
Występowanie:
Występuje w lekko kwaśnych, stojących zbiornikach wodnych Afryki Zachodniej. Preferują zbiorniki z wodą tylko lekko płynącą lub całkiem bez prądu z dużą ilością powierzchniowych liści do pokrycia. Rybki te śą powszechnie spotykane w jeziorze Czad , dorzeczu Konga , w całym dolnym Nigrze , Kamerunie , Ogooue i górnym Zambezi . Widywano je także w delcie Nigru , w dolnym Ogooue i w dolnej rzece Cross
Opis:
Ciało barwy rdzawo-brunatno-srebrnej, pokryte dużą liczbą barwnych plamek. Ma charakterystyczne płetwy piersiowe. Płetwy te upodabniają rybę do pływającego po powierzchni liścia. Oraz umożliwiające wykonywanie długich skoków. Czy to w trakcie polowania , czy to uciekając przed drapieżnikiem.
Samiec mniejszy, ma na tylnym brzegu płetwy odbytowej głębokie wcięcie, u samicy brzeg ten biegnie prosto, brzuch bardziej zaokrąglony.
Dorasta do 10–15 cm długości, w akwarium zazwyczaj nie przekracza 10 cm.
Charakterystyka:
Jest rybą drapieżną. Odżywia się owadami i ich larwami, skorupiakami i małymi rybami.
Ogólnie rybka generalnie spokojna, o nocnym trybie życia. Przebywa cały czas tuż pod lustrem wody. Nie pływa zbyt wiele. Większość czasu spędza w jakimś zacienionym miejscu wśród roślin. Ożywia się dopiero w momencie karmienia. Wtedy zaczyna aktywnie pływać po całym akwarium szukając pożywienia.
Innych ryb nie zaczepia. Chyba, że są na tyle małe by się zmieścić do pyska. Wtedy mogą zostać potraktowane po prostu jako pokarm.
Akwarium:
Wielkość akwarium: Dla tej ryby liczy się zdecydowanie powierzchnia tafli wody. Wysokość akwarium nie ma większego znaczenia. Może to być nawet 20 cm. Ryba i tak cały czas spędza tuz pod powierzchnią lustra wody. Długość akwarium - hm tak z 60-70 cm powinno mieć.
Wystrój akwarium: Dla motylowca liczy się tylko co to na powierzchni. Więc jak sobie urządzimy dół i środek akwarium, to jest nasza fantazja i nasz gust. Ryba tam i tak nie będzie zaglądać.
Natomiast górna część akwarium powinna posiadać i otwartą przestrzeń wody. Jak i pływające rośliny, wśród których motylowiec lubi spędzać czas, wypatrując swoich ofiar.
Rośliny: Dla motylowca liczą się rośliny dorastające do lustra wody. Oraz pływające. Czas spędza w większości właśnie między /przy pływających roślinach.
Oświetlenie: Nie lubi ostrego światła. Woli miejsca zacienione.
Temperatura: 23-30
Woda: najbardziej lubi wodę miękką i średnio-twardą. Ale w twardej też może przebywać, jeśli nie planujemy go rozmnażać.
PH: 6.0 - 7.5
Towarzystwo:
W literaturze różnie się podaje. Z tego co sam obserwuję, to może być to bardzo różne towarzystwo. Bo ryby pływające w środkowej i dolnej części akwarium będą przez Motylowca całkowicie ignorowane. Natomiast jeśli chodzi o ryby pływające lub pobierające pożywienie przy tafli wody, musimy pamiętać, by nie były bardzo małe. Bo inaczej zostaną potraktowane jako pokarm :)
I należy pamiętać, by nie wybierać do towarzystwa gatunków mających tendencję do skubania płetw innym rybom.
Odżywianie:
No z tym to jest u tego gatunku problem. Gdyż Motylowiec pobiera tylko i wyłącznie pokarm pływajacy po powierzchni wody. I to tylko większe kawałki. Jakaś drobnica, jakiś pył pływający nawet pod "nosem" będzie ignorowany. Do tego ryby te nie lubią suchych, płatkowanych pokarmów. Mając cierpliwość i trochę szczęścia można je przyzwyczaić do pobierania tego typu pokarmu. Ale nigdy nie będą robiły tego chętnie.
Generalnie podstawą dla Motylowca jest pokarm mięsny, w postaci większych kawałków. I najlepiej taki ruszający się. I tu pojawia się problem, iż większość mrożonek czy żywych pokarmów szybko idzie na dno. A dla Motylowca liczy się tylko to co pływa na tafli wody. No i ma jakieś większe wymiary. Więc można albo dawać duże ilości np. mrożonki lub np. żywej ochotki, tak by nim ta ochotka zatonie, to by ryba coś dla siebie zdążyła złapać. Można też karmić różnymi muchami, świerszczami. Można na zapałce podawać kawałki jakiegoś mięsa (najlepiej rybnego).
Ja osobiście lubię karmić te ryby larwami mączniaka. Można je kupić w sklepach terrarystycznych. Ewentualnie w internecie. Jest to bardzo wygodny sposób karmienia. Wrzucam jednego mączniaka, Motylowiec go sobie chwyta i po sprawie :)
Rozmnażanie:
Bardzo trudne. Trzeba zapewnić akwarium ze sporą ilością pływających roślin. Woda powinna być miękka, kwaśna o parametrach PH 6.00-6.5 oraz temperaturze 28-30 stopni.
Ryby można pobudzić do tarła obniżając poziom wody i uzupełniając część ubytku świeżą wodą.
Tarło trwa kilka dni. Samica składa do 100 jaj. Ikra jest lekka, unosi się na powierzchni wody. Ikrę należy najlepiej zebrać i przenieść do innego akwarium, gdyż Motylowce nie opiekują się potomstwem. Wręcz mogą zjadać zarówno ikrę jak i narybek. Larwy wylęgają się po trzech dniach. Opadają wtedy na dno i po zużyciu woreczka żółciowego wypływają na powierzchnie, gdzie biernie oczekują na pokarm, który sam im podpłynie. Należy je karmić bardzo drobnym pokarmem.
Narybek jest bardzo wrażliwy na pogorszenie parametrów wody. W efekcie trzeba mocno pilnować czystości wody.
Źródła: Na podstawie własnych obserwacji oraz internetu.