Nazwa:
Nazwa odnosi się do miejsca, skąd po raz pierwszy te ryby zlokalizowano - zatoka Kungwe Bay.
Powszechnie określany jako muszlowiec. Choć trzeba zauważyć, iż jest to określenie odnoszące się do zachowań rybki w akwarium. W naturze Lamprologus kungweensis zamieszkuje głównie jamki, norki w piasku i pod kamieniami.
Występowanie:
Jezioro Tanganika w Afryce. Jest to gatunek endemiczny, czyli występuje tylko w tym jednym jeziorze. Nawet nie w całym, ale głównie Występuje tylko w zatoce Kungwe, w pobliżu Kigomy oraz na północno-wschodnim brzegu jeziora.
Występuje w obszarach z porozrzucanymi skałami i obszarami otwartego piasku wokół brzegu zatoki.
Spotykany na głębokości od 10 do 50 metrów.
Opis:
Wydlużone ciało. Duże wyłupiaste oczy wystające ponad linie czoła.
Wielkość: Samce 5 cm (choć pojedyncze osobniki mogą czasem dorosnąć i do 7 cm), samice 3-4 cm.
Rozróżnienie płci: Samica posiada na płetwie grzbietowej dwie czarne plamy otoczone jasną obwódką. U samca te plamy albo nie występuja albo są znacznie bladsze, mniej wyraźne. Albo w miarę dorastania zanikają.
Samice mają bardziej barwny brzuch. Najczęściej w kolorach złoto-żółtawo-rózowo-pomarańczowych.
Charakterystyka:
Rybki raczej spokojne wobec innych gatunków. Agresja występuje wobec przedstawicieli swojego gatunku. Ale jest to agresja umiarkowana. Uwidaczniająca się głownie w przepędzaniu innych ryb ze swojego niewielkiego terytorium.
Samiec będzie nie tylko inne samce przepędzał, ale nawet niegotową do tarła samice może "męczyć". Ale i to tylko do czasu. W momencie dobrania się pary i gdy samica dojrzeje do tarła, to taka dobrana para już żyje razem zgodnie.
Akwarium:
Wielkość akwarium: Jest to mała rybka, więc i akwarium nie musi być duże. Gatunek ten można już hodować w akwarium już od 50 litrów i powierzchni dna 40x40 cm (lub innej podobnej, bo jak wiadomo, akwaria najczęściej maja kształt prostokątów a nie kwadratów).
Wystrój akwarium: piaszczyste podłoże z porozrzucanymi gdzieniegdzie muszlami i pojedynczymi niewielkimi skałkami. Grubość warstwy piasku 5 cm.
Ponieważ rybki czasem lubią poprzesypywać podłoże, szukając piasku starajmy się o piasek o jak najniższej granulacji, czyli po prostu jak najbardziej drobny.
Jak wspomniałem wcześniej, jest to taki jakby udawany muszlowiec. Fachowo to się określa fakultatywny. Czyli może żyć i się rozmnażać w muszlach ale nie musi. W naturze żyje w jamkach w piasku. To w akwarium "przesiada" się na muszle. Więc by odtworzyć naturalne warunki warto w akwarium powbijać pod dużym katem w piasek (raczej wąskie) rurki plastikowe, ceramiczne. By odtworzyć te piaszczyste jamki, szczeliny - gdyż w naturze podłoże nie składa się z czystego piasku, ale jest to mieszkanka piasku z mułem i innymi dodatkami sprawiającymi, że te tunele/szczeliny się nie zasypują. W akwarium tego typu podłoże trudno byłoby odtworzyć, stad te rurki.
Rośliny: mogą , nie muszą być. Kwestia naszego gustu. W naturze jezioro Tanganika nie jest bogate w bujną roślinność. Jeśli jednak rośliny w akwarium nam się podobają, to jak najbardziej możemy nimi obsadzić nasz baniak (przy okazji rośliny pomogą nam w oczyszczaniu wody ;) ). Lamprologus kungweensis roślin nie niszczą.
Oświetlenie: W przypadku braku roślin natężenie oświetlenia wg swojego gustu. W przypadku posiadania roślin musimy pamiętać,że jednak rośliny potrzebują zdecydowanie światła ;)
Temperatura: 24-28
Woda: twarda
PH: 7.5 - 9
Towarzystwo:
W literaturze podaje się, że albo akwarium jednogatunkowe ewentualnie może być trzymany z innymi muszlowcami lub łagodnymi naskalnikami.
W moim przypadku w akwarium z innymi gatunkami rybki te były zdecydowanie nieśmiałe, zestresowane. Więc musiały zostać niestety ewakuowane.
Więc przychylam się ku opiniom, że najlepiej będą się te rybki czuły w jednogatunkowym akwarium.
Nie zaobserwowałem natomiast żądnej agresji innych gatunków wobec Lamprologus kungweensis.
Odżywianie: Żywy, mrożony lub suchy dedykowany dla Tanganiki. Gatunek ten potrafi polować na ślimaki świderki. Szczególnie gdy stanie się głodny. Więc jeśli mamy świderki możemy jak najbardziej je dorzucić do akwarium z Lamprologus kungweensis.
Rozmnażanie:
Są to ryby w miarę monogamiczne, dobierające się w pary. Więc najlepiej kupić kilka młodych ryb, i pozwolić im się samym dobrać. Ten proces może trwać kilka miesięcy i dłużej.
Są to rybki z reguły monogamiczne, ale można w akwarium hodować jednego samca z kilkoma samicami.
Do tarła dochodzi hm, źródła różnie podają. Jedne że w tunelu wykopanym przez samca a inne że w muszli/tunelu wybranym przez samiczkę.
Ikra oraz potem narybkiem opiekują się wspólnie obydwoje rodzice.
W razie zagrożenia lub pod wpływem innych czynników rodzice potrafią przenosić ikrę i młody narybek w inne miejsca akwarium, do innych muszli. W efekcie mając jedna parę możemy czasem w akwarium zaobserwować iż narybek nam wypływa z różnych muszli.
Narybek jest bardzo mały (2-3mm) więc karmimy go najbardziej drobnym pokarmem.
Źródła: Na podstawie własnych obserwacji oraz internetu.