foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zwierzaki.info.pl
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” Albert Einstein****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

 

 Karlik szponiasty - Hymenochirus boettgeri

Jedyna chyba żabka którą można bezpiecznie trzymać razem z rybkami :)

Nazwa:
Nazwa łacińska miła uhonorować niemieckiego zoologa Oskara Boettgera.

Występowanie:
Występuje w Nigerii , Kamerunie , Gwinei Równikowej , Gabonie i na wschód do Republiki Środkowoafrykańskiej i wschodniej Demokratycznej Republiki Konga . Przypuszczalnie występuje w Republice Konga, ale nie został tam odnotowany. Jest gatunkiem pospolitym na większości swojego szerokiego zasięgu i Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody oceniła, że ​​jej stan ochrony budzi najmniejsze obawy.
Hymenochirus boettgeri zwykle występuje w cichych, zacienionych wodach nizinnych lasów deszczowych oraz w wodach stojących przy wolno płynących rzekach.

Opis:
Wielkość ok. 3-4 cm, samiczki większe od samców. Ciało spłaszczone, głowa zaostrzona. Posiada linię boczną. Ubarwienie grzbietu brunatne z ciemnymi, nieregularnymi plamami. Ubarwienie brzucha jasne.
Skóra tego gatunku ulega silnemu zrogowaceniu, czego efektem jest odchodzenie jej płatami, co jest zjawiskiem naturalnym.
Gatunek tej żabki posiada zdolność do regeneracji (odrastania) utraconej kończyny.

Charakterystyka:
Spokojna żabka, przebywająca większość czasu przy dnie akwarium. Ponieważ oddycha powietrzem atmosferycznym, to co jakiś czas musi podpływać do powierzchni, by zaczerpnąć powietrza.

Akwarium:
Wielkość akwarium: Dla tej niewielkiej żabki wystarczy już 25 litrowe akwarium. Przy dużych akwariach ważne by akwarium nie było zbyt wysokie, gdyż żabki będą miały utrudnioną drogę by nabierać powietrze  znad wody.
Wystrój akwarium: Wg naszego gustu. Żabki nie mają pod tym względem specjalnych wymagań. Ważne jest by akwarium było zarośnięte roślinami. Dobrze jest akwarium przykryć, bo choć żabki są typowo wodne, to rzadko bo rzadko, ale czasem mogą próbować wychodzić.
Rośliny: Jak wyżej wspomniane. Powinny zdecydowanie być.
Oświetlenie: Różnorodne. Od słabszego po mocniejsze.
Woda: Jak każdy płaz, i ten gatunek jest wrażliwy na jakość wody, a szczególnie na zawartość w niej różnych toksyn. Więc musimy pamiętać by dbać o dobrą jakość wody w akwarium.
Temperatura: 22-27
PH: 6.0 - 7.5

Towarzystwo:
Jest to bardzo łagodna żabka, więc możemy ja trzymać w towarzystwie różnorodnych ryb.
Musimy jednak pamiętać, że jak to żaba, jest to gatunek drapieżny. Więc może polować na narybek, małe krewetki i zjadać ikrę.

Odżywianie:
Żywi się owadami wodnymi, np.: larwami komarów, ochotką, dafnią i drobnymi skorupiakami, np.: artemią. Ogólnie będzie zjadał wszelki pokarm który spadnie na podłoże.
Ale z tego co widzę, żabki te najbardziej lubią żywy pokarm, który spada na dno akwarium.

Rozmnażanie:
Żabki dojrzałość płciową osiągają koło 12 miesiąca życia. By je zachęcić do godów, należy zacząć podnosić temperaturę do 28-29 stopni C. Wtedy samce, głownie nocą zaczynają "śpiewać" rechotać. Ma to na celu zwabienie samicy. Ten długi rechot, jest przerywany tylko by zaczerpnąć powietrza lub na czas posiłku. Jeśli zamiast samicy, pojawi się inny samiec, wówczas dochodzi do niegroźnych przepychanek między żabkami. Natomiast w przypadku pojawienia się samicy, samiec, obejmuje samicę w mocnym ścisku, trwającym po wiele godzin. W tym czasie samica składa w około 50 cyklach, po 10 jajeczek. Trwa to łącznie przez kilka godzin.
Z niewielkich jaj (1-2 mm) w ciągu 48 godzin wylegają się larwy, które początkowo, przez pierwsze 3-4 dni unoszą się w toni wodnej. Dopiero po kilku dniach zaczynają aktywniej poszukiwać pożywienia. Kijanki rosną bardzo szybko i już po miesiącu do dwóch następuje ich przeobrażenie w małe żabki.
Kijanki są niezwykle wrażliwe na jakość wody, więc mogą być konieczne jej nawet codzienne częściowe podmiany.

Ważne:
- Nie należy tej żabki wyciągać na dłużej z wody, gdyż przebywanie poza wodą jest bardzo szkodliwe dla tej żabki i może zakończyć się jej śmiercią.
- karliki szponiaste są czasem mylone z Plataną szponiastą (Xenopus laevis). Jednakże ta ostatnia jest znacznie większa (dorasta do prawie 15cm) i ze względu na swą wielkość jest dużo groźniejsza dla innych mieszkańców akwarium. Na szczęście odróżnienie tych gatunków jest stosunkowo łatwe: karlik ma na przednich łapach błonę pławną, której brak u żaby szponiastej. Poza tym Platana szponiasta ma nieco szerszy pysk, masywniejszą budowę ciała i oczy umiejscowione bardziej na górze głowy (karlik po bokach).

 Źródła: Na podstawie własnych obserwacji oraz internetu.

 Skomentuj ten post na FORUM

Rejestracja i logowanie do FORUM