Dziś o akwarium w którym w założeniu chciałbym odtworzyć biotop ujścia rzeki, czyli Estuarium.
Co to w ogóle jest? Estuarium to ujście rzeki, czyli obszar gdzie woda słodka, ta z rzeki miesza się z wodą słoną, tą z morza lub oceanu.
W efekcie mamy tam środowisko, gdzie jest woda słonawa. Ani słodka ani typowo morska. Takie coś pośrodku.
Taka mieszanka wody powoduje,że i zwierzęta żyjące w ujściach rzek są są dostosowane zarówno do wody słodkiej jak i słonej. I choć mogę mieszkać zarówno w wodzie czysto słodkiej jak i słonej (np. poskoczek mułowy który jest spotykany zarówno na plażach gdzie jest woda typowo słona jak i w rzekach, trochę dalej od brzegu, gdzie jest woda typowo słodka), to jednak hodując takie zwierzęta, dobrze im wodą dosalać, ale nie przesalać :)
Estuaria występują wszędzie gdzie są rzeki czyli w każdym klimacie. Ale siłą rzeczy w akwarystyce i w poniższym opisie będę się ograniczał do estuariów z klimatu ciepłego, tropikalnego.
Ze tych najpopularniejszych i do dostania w handlu zwierząt akwariowy terraryjnych które w takich warunkach się trzyma są to:
a. zwierzęta mogące być hodowane także w wodzie czysto słodkiej jak: Molinezje,
b. zwierzęta mogące być hodowane w wodzie słodkiej, ale ze względów zdrowotnych by. np. uniknąć grzybicy lub dla lepszego samopoczucia ich, warto dodawać soli: poskoczki mułowe, krab pustelnik, babka smocza, kolcobrzuchy
c. zwierzęta które jednak muszą mieć wodę słonawą: ryby: Argus, Srebrzyk, Strzelczyk, Batrach
Akwarium tego typu powinno na pewno zawierać:
- dużo piasku, ponieważ Estuarium to w dużej części plaże.
- bardzo pożądane są także konary, korzenie.Czyli miejsca gdzie przesiadują np. kraby albo poskoczki mułowe.
- roślinność - także powinna występować. Z tym, że ze względu na słonawa wodę ciężej jest dobrać odpowiednie rośliny, które w takiej wodzie będą dobrze rosły. Mogą to np. bvć Mangrowce. Z tym,że są one trudne do dostania w Polsce. A i w hodowli niezbyt łatwe.
Ja w swoim akwarium podłoże wysypałem piaskiem (konkretnie kwarcowym, ale zwykły piasek lub ten z marketów do piaskownic jak najbardziej może być). Do tego wsadziłem duży korzeń. Który służy za piękne wyjście dla zwierząt.
Natomiast jako filtrację zastosowałem filtr hydroponiczny z korytka ogrodniczego, keramzytu, wsadzonych w niego kilku roślin i pompy wody o przepływie 1000l/h. I niedługo dodam chyba jeszcze druga taka sama pompę. Na razie jako drugi filterek mam taki mały chińczyk 600;/h. Ma on nie tyle czyścić wodę, choć trochę tez coś tam wychwyci. Ale głownie natleniać i wywoływać delikatny ruch wody po powierzchni.
Z roślin posadziłem Hygrophilię, trawkę, valisnerie giganteę i cos tam jeszcze. Na powierzchnie rzuciłem rzęsę wodna oraz pistię. Te ostatnie pływające rośliny głownie by oczyszczały mi wodę, puki nie rozchulam i nie ustawie pozostałem filtracji.
Ogólnie jak na razie mam problem z oświetleniem. tzn. oświetlenie jest całkiem mocne, ale ze względu na pływające rośliny mocne światło nie dociera w głąb wody. Ogólnie mi to nie przeszkadza. Przynajmniej glony nie będą mi szaleć. Jednak przy robieniu zdjęć jest to problem. Bo akwarium wychodzi wtedy tak blado, tak nijako.
Musze chyba porobić zdjęcia przy naturalnym oświetleniu, z okna. Bo sztuczne oświetlenie do zdjęć to jak widać, nie wypala.
ZWIERZĘTA: na razie:
- 1 poskoczek mułowy (będzie co najmniej jeszcze jeden)
- 1 krab pustelnik (dojdzie pewnie jeszcze 1 lub 2)
- 1 babka smocza
- 2 kraby mangrowe (dojdą pewnie jeszcze 1 lub 2)
W planach z ryb są jeszcze stadko Strzelczyków. Bardzo ciekawych ryb w zachowaniu, w polowaniu. Ryb, które strzelają wodą do owadów siedzących na gałąziach nad lustrem wody.
Ogólnie z chęcią bym dołożył Argusy i Srebrzyce. Ale niestety są to całkiem duże ryby. Za duże jak na ten mój litraż.
Ogólnie na bieżąco o tym akwarium można poczytać w dziale Moje akwaria lub pod tagiem ESTUARIUM - UJŚCIE RZEKI