foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zwierzaki.info.pl
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” Albert Einstein****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Gekony Płaczące

Dziś o terrarium. O szkiełku trochę zapomnianym, ale w którym ku mojemu miłemu zdziwieniu jednak się chyba wiele dzieje.

Terrarium wizualnie nie jest zbyt piękne, bo prowadzę je tak jakby na dziko. W sensie,że praktycznie wcale nie ingeruję w to co się tam dzieje. Rośliny rosną sobie jak chcą, jedne zarastają drugie. Oczyszczanie i procesy biologiczne zachodzą same. Ja tylko włączam i wyłączam światło i już od wielu miesięcy podaję pokarm tylko Kumakom Dalekowschodnim. Tylko kumakom ponieważ byłem przekonany,że inne zwierzęta a dokładniej Gekony Płaczące mi padły lub uciekły.
Wpuściłem je, dokładnie 3 sztuki jakoś wiosną ubiegłego roku. Najpierw je gdzieś tam potrafiłem wypatrzyć, ale po jakimś czasie zniknęły mi z oczu. Byłem przekonany,że mi albo niestety zdechły albo uciekły. Na to drugie wskazywało by wyrwanie przez mojego sierściucha Napiego gąbek, które czopowały otwory na kable. Nie zauważyłem tego od razu, dopiero po iluś dniach może tygodniu. Więc byłem przekonany,że jaszczurki wykorzystały okazje i dały nogę na wolność. Więc przestałem wykładać jedzenie dla jaszczurek, ograniczając się do karmienia Kumaków Dalekowschodnich.

I tak kilka miesięcy mi minęło, aż jesienią ubiegłego roku rano wychodząc do pracy zaintrygował mnie kot gapiący się jak sroka w gnat na ścianę. Patrzę a tam...jaszczurka. Właśnie Gekon płaczący. Pobiegłem od razu po jakiś słoik, wiadro, by złapać go. Ale nim wróciłem, go jaszczurka wystraszona chyba nagłym zapaleniem światła gdzieś uciekła.
Wypatrywałem ja od tego czasu często, ale wypatrzyłem dopiero 2 tygodnie później. A dokładniej wypatrzył ją i chyba złapał kot. Piętro niżej w ..kuchni na podłodze czymś się bawił. Odgoniłem go i patrzę - jaszczurka. Więc szybko ja złapałem w słoik  ale się okazało,że jest już martwa :(

Co ciekawe w tym wszystkim jest to, że jaszczurka ta przeżyła hm, co najmniej kilka tygodni, a może i miesięcy (bo nie wiem kiedy mi uciekła z terrarium) tak na wolności w domu. Żywiła się pewnie, jakimiś pająkami i różnym innym robactwem które jest w domu naturalnie albo latem z dworu przychodzi gdy się okna otwiera. Więc miała co jeść. Trochę dziwne,że nie skorzystała z okazji i nie uciekła na dwór.

No ale cała ta sytuacja utwierdziła mnie w przekonaniu,że pozostałe jaszczurki też dały nogę z terrarium. Więc tym większe dzisiaj przeżyłem zdziwienie, gdy wypatrzyłem to co widać na zdjęciu. Czyli 2 jajka Gekona.

Więc to co powyżej widać, oznacza,że jakiś gekon jednak w terrarium jest :):) Jest i co najlepsze ma się całkiem dobrze, jeśli skalda jajka.

Zastanawia mnie to czym się on żywi. Mączniaków Kumakom raczej nie podbiera, bo one zjadają wszystko na miejscu. A czego nie zjedzą to się topi w wodzie, więc staje się niedostępne dla gekona. Zostają więc te zwierzęta które kiedyś wpuściłem. Bo wiosną ubiegłego roku kupiłem przez internet zestaw koło 10 gatunków patyczaków i straszyków. Dobrałem tak by kosztowały nie więcej niż 5 zł za sztukę. I by żywiły się głównie trzykrotką oraz ewentualnie jeżyną lub liśćmi dębu. Trzykrotką ponieważ jej mam masę w terrarium, rośnie mi sama gdzie chce. Więc jak w naturze. Rośliny rosną, zwierzęta je zjadają. Taki obieg materii jak w prawdziwym lesie.
Więc je zamówiłem i wpuściłem. Na zasadzie, co przeżyją to przeżyją, a co zdechną to cóż, widocznie nie nadawały się do tego mojego biotopu.  I jak się okazuje jakieś przeżyły, zaaklimatyzowały i się rozmnażają. Bo co jakiś czas widzę jakieś małe patyczaki. Nie za wiele, pojedyncze sztuki. Bo pewnie pozostałe robią za pokarm dla Gekonów :)
Plus do tego masa skoczogonków których też nawpuszczałem rok temu i które się mają doskonale, bo je akurat widzę cały czas jak chodzą sobie.

Teraz gdy się okazuje,że jednak są dorosłe jaszczurki w środku, a być może będą i małe to już zamawiam na allegro wylęg świerszcza plus żuczki hawajskie z dużą porcją fasoli, do podtrzymania hodowli.

Czyli ogólnie jest tak jak chciałem. Taki mały wycinek dżungli z w miarę naturalnym obiegiem materii i równowagą żywnościową :)

 Skomentuj ten post na FORUM

Rejestracja i logowanie do FORUM