foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tommy007.pl
Miejsce dla wszystkich, którzy przychylnie patrzą na zwierzęta i przyrodę :)****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Czym jest Ryś możną sobie zadać pytanie otóż w tym artykule dowiecie się czym jest to skryte .ale żyjące w Polsce zwierzę.

Ryś Euroazjatycki [bo tak brzmi nazwa gatunku żyjącego w Polsce] jest największym dzikim kotem żyjącym w Polsce i jednym z największych w Europie. W Polsce występuje on w 2 różnych populacjach a są to Karpacka w której żyją w Karpatach około 70 osobników oraz Bałtycka w której na terenach Puszczy białowieskiej oraz Pojezierzu Mazurskim żyje około 65 osobników. W Polsce oczywiście występują jeszcze  pojedyncze sztuki na terenie całego kraju a cała populacja wynosi około 200 osobników. W Europie za to ryś występuje tylko na wschodzie w Ukrainie, Białorusi, Krajach Bałtyckich i Finlandii.

Ryś euroazjatycki - Medianauka.pl

Życie Rysi.

W skład zwierzyny na jaką ryś poluje znajduje się niezliczona ilość ssaków, ptaków i wielu więcej jednak najważniejszymi są: Sarny, Jelenie , króliki a w górach kozice, muflony itp. Rysie uwielbiają się wspinać co powoduję że żyją w gęstych lasach i górach ale tego typu środowisko ma inne znaczenie. Otóż góry i lasy są najbezpieczniejsze dla rysi bo ich największym konkurentem jest... człowiek który ścina lasy i wchodzi na tereny rysia.Rysie rodzą od 2-4 kociąt a ciąża trwa 70 dni z czego rodzą się około maja-czerwca i są z matką do następnych godów czyli lutego-marca. Ryś dysponuje genialnym wzrokiem i dobrym węchem i słuchem dlatego podejście do niego jest strasznie trudne co w sumie jest na korzyść bo w niewielu przypadkach ale jednak rysie mocno poturbowały różnych przechodniów kiedy ci je zaskoczyli.

Warto także coś dopowiedzieć o wyglądzie rysia i innych jego gatunkach.

Polski ryś euroazjatycki osiąga długość do nawet 130cm z czego ogon ma zaledwie około 17 cm. Waga waha się między 16-34 kg. Samce są większe od samic. Futro rysia jest głownie szare w czarne kropki lub jest brązowe w większe czarne kopki wszystko zależy od terenu na którym ryś występuje.Kolejnym gatunkiem rysia jest Ryś Rudy, Ryś Iberyjski i Ryś Kanadyjski.

Ryś Rudy to mniejszy kuzyn rysia Euroazjatyckiego. Osiąga długość do 120cm i wagę około 15kg. Występuje na terenach od południowej Kanady do Meksyku. W wyglądzie przypomina Euroazjatyckiego bo również ma brązowo-rudawe futro.

Ryś Iberyjski występuje w Hiszpanii i Portugalii. Osiąga długość koło 100cm i wagę około 9,5 kg. Również podobny do rysia euroazjatyckiego z mniejszymi różnicami w wyglądzie.

 Ryś Kanadyjski występuje w całej Kanadzie ma grubsze futro od innych rysi [z wyjątkiem euroazjatyckiego] bo żyje w bardzo zimnym terenie. Osiąga długość do 110cm i wagę do 11kg pod względem wysokości jest jednym najmniejszych rysiów.

Ryś kanadyjski (Lynx... - Fakty i ciekawostki ze świata | فيسبوكNa obrazku Ryś Kanadyjski

Niezwykły Świat - Dziki ryś iberyjski. | FacebookNa Obrazku Ryś Iberyjski

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) występowanie, opis, rozmnażanie i ochrona

Ryś Europejski (Lynx Lynx) - występowanie, pożywienie, zdjęciaNa tych obrazkach Ryś Euroazjatycki

Ryś rudy – Wikipedia, wolna encyklopediaTu za to jest Ryś Rudy

Teraz kilka innych ciekawostek:

-W Polsce nie możne hodować Rysia lecz w niektórych krajach za pozwoleniem jest to możliwe.

-Rysie uwielbiają pływać co powoduje że przekroczenie rzeki nie jest dla nich problemem.

-W Polsce Rysie są pod ochronną przez co nie można na nie polować i je łapać.

-Ryś pomaga człowiekowi zabijając wiele szkodników w tym: króliki, myszy , sarny itp czyli głownie zwierzęta niszczące pola i zjadające plony.

Rejestracja i logowanie do FORUM